Welcome to the top toggle bar!

Mount Cool comes with the top toggle bar where you can put important informations like the recent updates or what you are up to do. Dive into the featureful theme.

Error:   You must specify a API KEY value for the listSubscribe method.

Latest Tweets

  We Are Always Here

  [res_map address="Iamdesigning, 1/52,3/53, Lal Bahadhur Colony,Shringar Nagar Road, Near Gopal Naidu School, Peelamedu, Coimbatore, TN 641004" description="Iamdesigning,{br} Peelamedu, {br}Coimbatore" directionstext="(directions to our address)" icon="red" color="bw" pancontrol="no" scalecontrol="no" typecontrol="no" streetcontrol="no" zoom="14" zoomcontrol="no" draggable="yes" scrollwheel="no" width="100%" height="250px" maptype="roadmap" popup="yes" center="11.03315,77.02766" refresh="no"]
  3/53 Lal Bahadhur Colony - India

  Nerede Yatırım Yapılmalı

   

  Yunanistan’da Nerede Gayrimenkul Yatırımı Yapılmalı? 

   

   

  Bizlerle iletişime geçilmesi durumunda ayrıntılı olarak bilgi paylaşımı sağlanacaktır.

   

  Detaylı Bilgi

   

   

   

   

   

   

   

  Satın Alınacak Mülkün Piyasa Değerine Uygun Şekilde Satın Alınıp Alınmadığı Nasıl Anlaşılır?

   

  Yunanistan’da gayrimenkul değerlemesi yapma lisans ve donanımına sahip lisanslı uzmanlarımızın hazırladığı ve tarafımızdan da koordine ve kontrol edilen raporlar vasıtasıyla size destek sağlıyoruz.

   

  Oturum İzni (Golden Visa) Süreci Nasıl İşliyor?

   

  Oturum izni başvurusunun 250.000 Euro tutarında mülk/mülkler satın aldıktan sonra yapılması gerekiyor.

  Oturum izni alabilmek için sürekli olarak Yunanistan’da ikamet etme şartı bulunmuyor. Gerçekleştirilen yatırım elde tutulduğu müddetçe 5 yılda bir oturum izni uzatılıyor.

  Yatırımı yapan kişinin kendisi, eşi, bakmakla yükümlü olduğu ebeveynleri ve 21 yaşın altındaki çocukları bu haktan faydalanabiliyor. 21 yaşından büyük, 24 yaşından küçük çocukları ise öğrenciliği devam ediyorsa bu haktan faydalanabiliyor.

  Oturum izni başvurusu esnasında, gayrimenkulün tapu sahibi olacak kişi için 2.000 €, her bir aile bireyi için 150 € ödeniyor.

  Oturum izni başvuruları, konut satın alındıktan sonra yaklaşık 3 ay içerisinde sonuçlanıyor.

  Oturum izni (Golden Visa) 5 yıl boyunca sürer ve mülkün yatırımcının mülkiyetinde kalması şartıyla her 5 yıl için sürekli olarak yenilenebilir.

  Vatandaşlık alabilmek için ise 7 yılı tamamlamak ve bu süre zarfında Yunanistan’da yaşamak ve vergi ödemek gerekiyor. Ayrıca temel seviyedeki Yunanca ve Yunan kültürü sınavında başarılı olmak gerekiyor.

   

  Yunanistan’da Oturum İzni Alabilmek İçin Kaç Defa Gelmek Gerekir?

   

  Yunanistan’da mülk edinmek ve geçici oturum izni alabilmek için Yunanistan’a gelmek şart değildir ancak geçici oturum izni aldıktan sonra 5 yıllık oturum iznini alabilmek için, mülkü satın aldıktan sonra 12 ay içerisinde Yunanistan’a gelerek parmak izni vermek gerekmektedir.

   

  Oturum İzni (Golden Visa) Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

   

  1) Vekaletname (Konsolosluk veya Yunan noteri Huzurunda verilmesi gerekiyor)

  2) 4 adet fotoğraf

  3) Geçerli pasaportun her sayfasının tasdikli sureti,

  4) Harç Ödemeleri:

  5) Tapu Sözleşmeleri:

  6) Sözleşmenin yetkili tapu idaresine devir kaydının yapıldığına dair tevsik edici belge ile Tapu ve Ulusal Kadastro Dairesi tarafından verilen ve taşınmaz üzerinde herhangi bir yük bulunmadığına dair bir belge,

  7) Nüfus Kayıt Belgesi (Apostil ve tercümesi yapılmış şekilde),

  8) Sağlık Sigortası.

   

   

   

  Yunanistan’da Elde Edilen Kira Gelirinin Vergilendirilmesi Nasıl Oluyor?

   
   
  Yunanistan’da, gayrimenkul kiralarından elde edilen gelirler:

   

  • Yıllık toplam €12,000’ya kadar %15
  • Yıllık toplam €12,000-€35,000 arası %35
  • Yıllık toplam €35,000’nun üstü %45 oranında vergilendiriliyor.

  Faturalı harcama olmak kaydı ile, gayrimenkulün bakım onarım, tadilat, renovasyon, izolasyon gibi giderleri kira geliri vergisi matrahının %40’ına kadar gider gösterilebiliyor.

   

  Satın Alınan Mülk Satılırken Vergi Doğar mı?

   

  Gayrimenkul satışından elde edilen sermaye kazançları, %15’lik sabit bir oranda vergilendirilir. Vergiye tabi sermaye kazançları, satış fiyatından satın alma maliyetleri ve ilgili giderlerin düşülmesiyle hesaplanır.

  Satın Alınan Mülkün Yıllık Emlak Vergisi Ne Kadar Tutuyor?

   

  Mülkün bulunduğu şehre, büyüklüğüne ve niteliğine bağlı olarak, gayrimenkulün değeri üzerinden %0.5 ile %1.5 aralığında bir oran üzerinden gayrimenkul vergisi tutarı (ENFIA) hesaplanıyor.

   

  Mülk Satın Alırken Oluşan Toplam Masraflar Mülk Fiyatının Yüzde Kaçı Kadar Tutuyor?

   

  Satın alma aşamasındaki ve oturum izni başvurusu esnasında, emlak danışmanlarının aldığı komisyonlar, noter ücretleri, değerleme hizmetleri, yeminli tercümanlık ücreti, resmi harçlar, mühendislik raporu, avukatlık ve mali müşavirlik hizmetleri gibi masraflar toplamda yatırım bedelinin %11-13’ü civarında tutmaktadır.
  Oturum izni (Golden Visa) almak için gerekli tutar olan 250.000 Euro yalnızca yatırım tutarı olup, satın alma ve oturum izni aşamalarında oluşan masrafları içermemektedir.

   

  Uzun Dönem Kiralama mı, Airbnb veya Kısa Dönem Kiralama mı Daha Karlı?

   

  Airbnb benzeri kısa dönem kiralama konusunda yapılan regülasyon sonucunda bu tür işlemlerin vergilendirmeye tabi tutulması, işletme ve yönetim giderleri nedeniyle kısa dönem kiralamanın cazibesini yitirdiğini söyleyebiliriz.
  Atina ve çevresinde yatırım yaparak uzun dönem kiralamanın daha kazançlı olduğu düşüncesindeyiz.

   

  No Comments

  Comments are closed.